Ekonomi

JPMorgan: Depremin fiziksel maliyeti 25 milyar dolar

ABD yatırım bankası JP Morgan Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin binalara ve altyapıya vereceği doğrudan zararın maliyetinin 25 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu rakam GSYİH’nın yüzde 2,5’ine tekabül ediyor.

JPMorgan, TCMB’nin önümüzdeki hafta yapacağı para politikası toplantısında faiz oranlarını 100 baz puan daha indirerek yüzde 8’e çekeceğini de öngördü.

JPMorgan ekonomisti Fatih Çelik, bankanın müşterilerine gönderdiği notta, “Türkiye’deki sarsıntı trajik can kayıplarına neden oldu ve çok değerli ekonomik sonuçları olacak”açıklamalarda bulundu.

Akçelik şu ifadeleri kullandı:

“Siyasi yönetim, depremden önce faizlerin indirileceğinin sinyallerini veriyordu. 18 Haziran’a kadar yapılması gereken seçimler öncesinde yeni faiz indirimlerinin yapılabileceği ihtimalini göz ardı edemeyiz.

– Ancak Türkiye’de para politikası transfer mekanizması çalışmadığı için siyasi faizin eskiye göre daha az değerli olduğunu düşünüyoruz.

Artan ölü sayısı

İlki 7,7 ve ikincisi 7,6 büyüklüğünde iki deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük tahribata neden oldu. AFAD’ın son açıklamasına göre deprem felaketinde 36 bin 187 kişi hayatını kaybetti.

dinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu