Ekonomi

Zincir marketlerin fiyat dondurması son derece değerlidir.

İTO Lideri Şekib Avdagiç, “Zincir marketlerin peş peşe birçok üründe fiyat dondurmaya gitmesinin son derece değerli olduğuna inanıyoruz” dedi.

İTO Meclisi’nin Ocak ayı toplantısında konuşan Şekib Avdagiç, piyasaların enflasyonla mücadele kapsamında başlattığı sorumlu ve fedakar tavrın tüm branşlara örnek olmasını dilediklerini belirtti.

Avdagiç, zincir marketlerin enflasyonla çabaya yansıttığı fiyat dondurmanın tüm kesimlerdeki yüksek enflasyon beklentilerini kıracağını ve bozulan fiyatlama davranışlarının ortadan kalkacağını umduklarını belirtti.

Geçen Aralık ayında tüketici fiyatlarında düşüş olduğunu ifade eden Avdagic, bu kırılmayı enflasyonda kalıcı tek haneli seviye için bir başlangıç ​​olarak görmek istediklerini belirtti.

Enflasyonla mücadelede halkın da bir şeyler yapacağını kaydeden Avdagiç, “Yönetilen ve yönlendirilen fiyatlar üzerinden bütçe imkanları ölçüsünde fiyat artışlarından kaçınarak halkın da fedakarlık yapacağına inanıyoruz. Ancak bu şekilde birinci olur. Yılın yarısı yüzde 35-40, ikinci yarısı yüzde 20’nin altında enflasyon olacak. Kapatma şansı yakalayabiliriz” dedi.

EYT tazminatı için KGF ekini memnuniyetle karşıladıklarını belirten İTO Lideri Avdagiç, “Beklentimiz SGK sigorta primindeki temel faydanın, üst sınırın da enflasyon oranında artması. Son baktığınız zaman 5 yılda SGK üst sınırı yüzde 50’ye yakın arttı.Tıpkı son 6-7 yılda yaşanan kayıpların telafisi için gelir vergisi dilimlerinin güncellenmesi gerektiği kanaatindeyiz.Dünya ekonomisindeki tehlikeler Ancak şimdi geçmedi, yeterli gelişmeler var.”İki, elektrik ve diğer sanayi mallarının fiyatları düştü. Üç, enflasyon ivme kaybetti ve yeni yılın ilk çeyreğinden itibaren düşüş eğilimi izlemesi bekleniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu