Ekonomi

Kadın kooperatiflerine 2022’de 13,7 milyon lira hibe verildi

Ticaret Bakanlığı, “Kooperatifçiliği Destekleme Programı”Çalışma kapsamında kadın kooperatiflerine pozitif ayrımcılık uygulandı.

54 ilden 141 kooperatifin 144 projesi desteklendi

Geçen yıl 54 ilden 141 kooperatifin çoğunluğu kadın olan ve kadın emeğine değer vermeyi amaçlayan 144 projesine 13 milyon 669 bin 98 lira hibe desteği verdi.

KOOP-DES

KOOP-DES, kooperatiflerin ve üst kuruluşlarının üretim ve istihdamına katkı sağlayacak yatırım projelerini desteklemek, faaliyetlerinde etkinlik ve verimliliği sağlamak, teknoloji ve yeni üretim tekniklerinden yararlanmaya katkı sağlamak, uygun kooperatif girişimcilik modelleri ile tasarrufların ekonomiye kazandırılması.

Kadın kooperatiflerine eğitim

Bakanlık kadın kooperatiflerine yönelik eğitimler de düzenlemektedir. Bu programlar kaymakamlıklar, belediyeler, ticaret odaları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve kadın girişimcilerden gelen talepler doğrultusunda düzenlenmektedir.

Eğitimden 1.429 katılımcı faydalandı

2022 yılında bu eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinden hem online hem de yüz yüze yaklaşık 1.429 katılımcı faydalanmıştır.

Kadın ihracatçılara yönelik projeler

Bakanlık, ihracat potansiyeli olan kadın ve genç girişimcilerin dış pazarlara katılımını desteklemek amacıyla, Export Academy Kadın ve Genç Girişimciler İhracatçı Eğitim Programı, Türkiye Kadın ve Genç Girişimciler Online-Fiziksel Ağ Programı, W2W-Ulusal Kadın İhracatçı Platformu, Angel Yatırımcı Ağı Projeleri. projeler geliştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu